Budowa domu systemem gospodarczym. Co trzeba wiedzieć?

Budowa domu systemem gospodarczym. Co trzeba wiedzieć?Zliczając wszystkie koszty budowy domu może okazać się, że potrzebne będą pewne oszczędności. Zwykle rezygnujemy z jakości niektórych materiałów, lecz takie działania mogą przynieść więcej problemów niż korzyści. Budując dom w systemie gospodarczym powinniśmy poznać możliwości takiego rozwiązania, a także idące za nim zalety i wady. Być może w naszym przypadku okaże się, że jedynym słusznym wyborem będzie skorzystanie z usług firmy budowlanej. 

Co oznacza budowa domu w systemie gospodarczym?

Jest to nic innego jak budowa we własnym zakresie. Sam inwestor pełni rolę firmy budowlanej, jest odpowiedzialny za organizację placu budowy z uwzględnieniem zatrudnienia jedynie niezbędnych pracowników. Większość prac o nieskomplikowanej technice wykonania możemy wykonać we własnym zakresie lub poprosić o pomoc znajomych lub członków rodziny. Dzięki temu obniżamy ponoszone koszty, a generowane oszczędności mogę ułatwić „dopięcie” budżetu. Podobna sytuacja ma miejsce jeżeli chodzi o materiały. Potrzebne narzędzia, sprzęt, materiały są dowożone na plac budowy przez samego inwestora. Mamy więc możliwość porównania cen w lokalnych sklepach budowlanych, hurtowniach i na tej podstawie wybierzemy najkorzystniejszą ofertę.

Ile możemy zaoszczędzić oraz jakie prace wykonamy samodzielnie?

System gospodarczy pozwala na oszczędności od 10% do maksymalnie 20% kosztów w zaplanowanym budżecie. Najwięcej zaoszczędzimy przede wszystkim na kosztach wynajęcia ekipy budowlanej. Prace, które z powodzeniem wykonamy we własnym zakresie to chociażby murowanie ścian. Wbrew pozorom nie jest to zadanie, które wykona każdy. Musimy dokładnie sprawdzić jakie wymagania mają producenci określonych materiałów budowlanych i na tej podstawie wykonać prace. Najprostsze będzie użycie bloczków z betonu komórkowego, których rozmiary, bardzo niska waga oraz zastosowane technologie umożliwiają prosty montaż. Układanie bloczków jest o tyle proste, iż nie wymaga użycia spoiny pionowej. Podczas układania materiału niezbędne jest jedynie cienka spoina, a za wyborem tego rozwiązania przemawiają bardzo dokładne wymiary. W ten sposób prowadzone prace będą zwyczajnie prostsze. Ponadto możemy liczyć na oszczędności, który wynikają z mniejszej ilości materiału potrzebnego do łączenia poszczególnych elementów. W razie potrzeby przycięcia bloczku z betonu komórkowego poradzimy z tym sobie przy użyciu zwykłej piły ręcznej. Oznacza to kolejną oszczędność i brak konieczności przycinania elementów z użyciem profesjonalnych narzędzi. Wszelkie nierówności wynikające z braku umiejętności możemy z powodzeniem wyszlifować, co niweluje skalę błędów podczas budowy.

System gospodarczy nie dla każdego

Podczas budowy domu musimy mieć świadomość, że nie będziemy w stanie wykonać wszystkich prac we własnym zakresie. Amatorska budowa może przyczynić do szeregu problemów technologicznych, które zauważymy bardzo szybko. Bez fachowej wiedzy i doświadczenia wiele prac może okazać się ponad nasze możliwości. Warto pamiętać, że część prac budowlanych musi być przeprowadzona przez uprawnionych fachowców, co jest regulowane przepisami polskiego prawa. Nawet jeśli większość prac wykonamy sami to nad ich poprawnością wykonania musi zawsze czuwać kierownik budowy. Dlatego też już na etapie planowania warto dokładnie przemyśleć własne możliwości. Na rynku znajdziemy firmy budowlane, które może nie będą tak tanie jak budowa systemem gospodarczym, jednak pozwolą uniknąć poważnych błędów technologicznych. Ponadto oszczędności mogą okazać się jedynie pozorne. Wynika to z wydłużenia się okresu potrzebnego na wykonanie prac. W tym czasie mogą wzrosnąć ceny materiałów, utrzymać będziemy musieli także drugie lokum, zanim ukończymy budowę.