System alarmowy działający bezawaryjnie przez wiele lat to podstawa mówiąc o bezpieczeństwie w budynku. Na większość pytań uzyskamy odpowiedź od instalatora alarmu, dlatego też przed wizytą w firmie warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Pozwoli to znacznie lepiej dobrać rozwiązanie, a my sami poznamy lepiej własne potrzeby i oczekiwania względem instalacji.
Pierwszą kwestią mającą niebagatelny wpływ na nasz wybór jest odpowiedź na pytanie co właściwie chcemy chronić. Czy jest to obiekt wielkopowierzchniowy, a może mały dom jednorodzinny? Wymiary mają to kluczowe znaczenie, ponieważ pozwalają na zakup spersonalizowanego rozwiązania, które sprawdzi się w określonych warunkach. System alarmowy w niewielkim garażu będzie składał się ze znacznie mniejszej liczby urządzeń niż ma to miejsce chociażby w średniej wielkości magazynie firmowym. W dalszej kolejności najlepiej jest rozpisać nasze potrzeby wraz z codziennym przebiegiem dnia. Chodzi tu o to, aby przedstawić w rozmowie z fachowcem jak najwięcej informacji na temat naszych codziennych przyzwyczajeń, czy chociażby posiadanych zwierząt mogących zwiększać częstotliwość uruchamiania alarmu.
Sterowanie centralą alarmową oraz kategorie zdarzeń uruchamiających system
W zależności od naszych potrzeb musimy odpowiedzieć też sobie na pytanie, który sposób komunikacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Centrala alarmowa może być obsługiwana z poziomu tradycyjnej klawiatury, ale także ekranu dotykowego, a coraz częściej i zewnętrznie ze znacznej odległości poprzez mobilną aplikację zainstalowaną w telefonie. W każdym przypadku po montażu instalacji należy dopytać instalatora o dokładną obsługę systemu, wyjaśni nam on zastosowane rozwiązania. Musimy też zdecydować, które kategorie zdarzeń mają uruchamiać alarm. Do inteligentnych systemów możemy przyłączyć czujniki wykrywające zadymienie w pomieszczeniu, ulatnianie się bezwonnych gazów, czy chociażby czujnik wykrywający obecność chloroformu wykorzystywanego przez włamywaczy do uśpienia domowników znajdujących się w budynku. Kolejna kwestia to ustalenie sposobu działania alarmu, a dokładnie reakcji systemu na określone zdarzenie. Czy wiadomość SMS o włączonym alarmie ma przyjść bezpośrednio na nasz telefon, czy może wprost do agencji ochroniarskiej, a może w obie strony równocześnie?
Uwzględnienie dodatkowych potrzeb oraz możliwe oszczędności
Przed wyborem określonego wariantu systemu alarmowego należy zwrócić uwagę na dodatkowe potrzeby, które mogą nam przyjść do głowy. Jeżeli planujemy w przyszłości rozbudowę systemu o dodatkowe funkcje, instalację inteligentnych urządzeń np. sterowanie urządzeniami elektrycznymi przyłączonymi do sieci, oświetleniem, czy roletami to możemy o tym wspomnieć instalatorom. Być może lokalizacja niektórych urządzeń zostanie zmieniona zgodnie z potrzebami lub wybrany zostanie system z możliwością rozbudowy o inne urządzenia zewnętrzne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że inteligentny system alarmowy połączony z inteligentnymi rozwiązaniami może przynieść realne korzyści. Wśród nich znajdziemy oszczędność, ponieważ system alarmowy może być połączony z innymi rozwiązaniami sterującymi budynkiem. W ten sposób możemy odciąć dopływ prądu w wybranych pomieszczeniach, wyłączyć oświetlenie. Instalacja systemów alarmowych zwiększa również nasze bezpieczeństwo, zarówno w domu, jak i firmie. Odwiedź stronę: systemy alarmowe Ostrołęka.
Rozbudowa systemu oraz regularny serwis
Patrząc na teraźniejsze potrzeby może się okazać, że będziemy potrzebować tylko kilku standardowych urządzeń. Jednak w przyszłości może okazać się, że system będziemy chcieli bezproblemowo rozbudować o dodatkowe urządzenia poszerzające teren chroniony lub też zwiększające funkcjonalność. Bez względu na wybrany wariant należy pamiętać o regularnej konserwacji systemu alarmowego. Przynajmniej raz w roku należy wezwać na miejsce instalatora, który sprawdzi prawidłowość działania poszczególnych elementów.