Każdy elektryk wie, że od rozmieszczenia przewodów w budynku będzie zależało bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania instalacji. Rozbudowany ciąg przewodów wymaga doświadczenia, a więc amatorski montaż przewodów jest wykluczony. Wyróżniamy dwa rodzaje montażu: podtynkowy lub wtynkowy. Każdy z nich cechuje się nieco innym sposobem poprowadzenia instalacji. W przypadku przewodów montowanych pod warstwą tynku konieczne będzie kucie, kable można też poprowadzić siecią rurek elastycznych mocowanych do ścian. Nie jest to może estetyczne rozwiązanie, ale w miejscach takich jak pomieszczenia gospodarcze będzie to bardzo praktyczne w razie jakiejkolwiek awarii. Dostęp do przewodu nie będzie wymagał kucia.
Tablica rozdzielcza – rozdzielnica
Firmy świadczące usługi elektryczne jako bardzo istotny element systemu wskazują na tablicę rozdzielczą. Jest to pewnego rodzaju serce instalacji, gdzie dochodzi do łączenia oraz wydzielania poszczególnych obwodów. Znajdziemy tu także urządzenia sterujące i zabezpieczania instalacji. Złożoność rozdzielnicy zależy od jednego czynnika tj. stopnia rozbudowania instalacji elektrycznej. Podstawowe systemy składają się z dwóch modułów, ale znajdziemy też rozdzielnice 24 bądź 36-modułowe. Taki system stosuje się w domach jednorodzinnych. Elektrycy zalecają zwykle montaż tablicy rozdzielczej o nieco większej pojemności (+20%). Wynika to z faktu, że w przyszłości może zdarzyć się potrzeba rozszerzenia instalacji elektrycznej. Tutaj podobnie jak w przypadku przewodów możemy postawić na montaż naścienny lub podtynkowy w zależności od rodzaju rozdzielnicy.
Bezpieczeństwo – moduły przeciwprzepięciowe oraz przeciwprzeciążeniowe
Bez względu na złożoność instalacji elektrycznej musimy zadbać o jej bezpieczne użytkowanie przez wiele lat. W tym celu stosowane są zabezpieczenia niwelujące skutki zwarcia, czy zbyt duże przeciążenie. Dobry elektryk zaleci też montaż wyłączników dla określonej liczby gniazdek oraz punktów oświetleniowych. W obu przypadkach jest to odpowiednio do 10 oraz do 20 modułów. Jeżeli mówimy o urządzeniach pobierających znaczną ilość prądu trzeba pomyśleć o zastosowaniu oddzielnych obwodów chronionych przez wyłączniki nadprądowe. Przed porażeniem domowników, użytkowników instalacji zabezpieczają instalację wyłączniki różnicowo-prądowe. Jeszcze innym wariantem są ochronniki przeciwprzepięciowe, które zapobiegają groźnym efektom skoków napięcia. To zabezpieczenie jest niezwykle ważne w miejscach podłączenia elektroniki delikatnej takiej jak komputery oraz urządzenia audio i wideo.
Liczba gniazdek elektrycznych w domu, mieszkaniu
Ilość gniazd elektrycznych trzeba przemyśleć i ustalić położenie wraz z elektrykiem. Dostępne na rynku gniazda posiadają różny stopień ochrony. Nie ma to znaczenia w pomieszczeniach takich jak salon, czy przedpokój, ale już w łazience nie wystarczy gniazdko oznaczone stopniem IP 20. W miejscach takich jak kuchnia należy rozważyć zakup gniazd bryzgoszczelnych, czyli wyposażonych w klapkę i zestawach uszczelek. Modele te oznaczone są wyższym stopniem ochrony (IP 44). Bezwzględnie zaleca się wybór gniazd z uziemieniem, czyli popularnym „bolcem”. Gniazda elektryczne są też oznaczane określonym natężeniem prądu. Jeżeli chodzi o miejsca przyłączeń urządzeń o niskim poborze mocy wystarczą gniazda oznaczone symbolem 10 A, z kolei w miejscach wymagających dużego poboru prądu (zmywarka, pralka) zaleca się instalację gniazd 16 A.