Codzienna wygoda użytkowania bram decyduje często o wyborze konkretnego rozwiązania. Obecność automatyki widzimy niemal w każdej dziedzinie życia. Inteligentne domy, komputery, samochody to codzienność. Nic więc dziwnego, że użytkownicy bram coraz częściej skłaniają się ku komfortowym modelom wyposażonym w napędy automatyczne. Za takim wyborem przemawia wygoda użytkowania, gdyż otwarcie przy użyciu pilota ogranicza potrzebę wysiadania z pojazdu.
Napędy do bram
Wystarczy spojrzeć na codzienne sytuacje życiowe, aby lepiej zrozumieć zainteresowanie osób automatyką do bram. Powrót z pracy, zakupów, czy podczas opadów deszczu, wiejącego wiatru w przypadku tradycyjnej bramy wymaga naszego udziału i użycia siły do otwarcia. W przypadku automatyki nie ma potrzeby opuszczania pojazdu, czy wychodzenia z domu w celu otwarcia bramy nadjeżdżającym gościom. Posiadanie napędu do bramy pozwala także zwiększyć stopień bezpieczeństwa, gdyż otwarcie przez niepowołane osoby jest zdecydowanie utrudnione. Trudno też wyobrazić sobie nowoczesny dom bez użycia bramy automatycznej. W tym celu konieczne jest wyposażenie konstrukcji w napęd, który ułatwi codzienne użytkowanie.
Automatyka do bramy skrzydłowej
Wybierając popularną bramę skrzydłową należy określić jakiego rozwiązania potrzebujemy. W tym celu dokonywany jest pomiar długości skrzydła, wysokość, głębokość osadzenia. Wynika to bezpośrednio ze specyfikacji technicznej siłowników, które możemy użyć przy określonym, maksymalnym ciężarze skrzydła oraz maksymalnej długości skrzydła. Tylko wtedy możemy mówić o trwałym napędzie, który będzie pracował bez większych awarii przez wiele lat. Jeżeli popełnione zostaną błędy i montaż automatyki bez uwzględnienia podstawowych parametrów to może nie może być mowy o komfortowym użytkowaniu bramy. Uwagę należy zwrócić także na samą konstrukcję bramy, a dokładniej jej wypełnienie. Jeżeli mieszkamy w okolicy, gdzie występują silne wichury to musimy pamiętać, iż obita brama będzie narażona na naprężenia. W takiej sytuacji konieczny jest wybór napędów wyposażonych w lepszej klasy siłowniki, odporne na pracę pod obciążeniem. Niemniej istotnym aspektem jest częstotliwość otwierania bramy. Przyjmuje się, że w warunkach domowych jest to 50 cykli zamykania i otwierania dziennie, a intensywna praca bramy to powyżej 50 cykli. Pierwszy warunek dotyczy więc głównie osiedli mieszkaniowych, domów jednorodzinnych, czy parkingów. Drugi z kolei to praca przy obiektach firmowych, czy przemysłowych. Oczywiście od liczby cykli otwieranie zależeć będzie wybór napędu do bramy. Dowiedz się więcej pod hasłem: napędy do bram.
Napęd do bramy przesuwnej
Podobnie jak u poprzednika koniecznie musimy sprawdzić ciężar bramy. Wiele dostępnych na rynku modeli posiada wbudowaną centralę z enkoderem oraz odbiornikiem. Urządzenia te odpowiadają za bezpieczną pracę bramy przy zachowaniu optymalnej precyzji działania siłownika. Musimy więc wybierać modele dostosowane do pracy przy określonym obciążeniu. Inny napęd będzie potrzebny do bramy przesuwnej o wadze do 500 kg, a inny dla intensywnej pracy z bramą o wadze powyżej tej wartości do 1000 kg maksymalnie. Profesjonalne modele napędów do bram są często wyposażone w czujnik amperometryczny, który zapobiega zgnieceniu obiektów znajdujących się na linii otwarcia. W obu wariantach automatyki szczególną uwagę trzeba poświęcić posiadanej bramie. Może być tak, że mechanika samej bramy utrudnia skuteczną pracę i konieczna będzie wymiana całej konstrukcji.
Inne istotne parametry automatyki do bram
Oprócz wysokości, powierzchni i ogólnie rzecz ujmując rozmiarów, należy zdecydować się na napęd o odpowiedniej mocy. Możemy też wybrać dodatki w postaci oświetlenia LED, które może być wbudowane w konstrukcję. Niekiedy producenci oferują także możliwość awaryjnego przedostania się do środka garażu w przypadku awarii bądź przerwy w dostawie prądu. Takie awaryjne zasilanie znajduje się w obudowie napędu. Odblokowanie bramy w takiej sytuacji jest także możliwe przy użyciu dedykowanych, spersonalizowanych kluczy. Niekiedy stosuje się też dodatkowe oświetlenie ostrzegawcze, które sygnalizuje przy użyciu światła uruchomienie bramy. Istotna z punktu widzenia wytrzymałości jest także jakość użytych materiałów. Elementy takie jak przekładnie siłowników powinny być wykonane ze stali/brązu.