Mówiąc o instalacji fotowoltaicznej należy omówić kilka istotnych elementów składowych. Fotowoltaika wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej w domach oraz budynkach firm nie jest zbyt złożoną konstrukcją. W tym artykule przybliżymy najważniejsze urządzenia, które składają się na system fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne
Panele słoneczne to główny element instalacji, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie energii. Instalacja PV składa się najczęściej z kilku do kilkunastu modułów łączonych szeregowo. Spotykane w sprzedaży panele mogą być monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Różnica wynika tu z zastosowanych innych materiałów w trakcie produkcji. Moduły monokrystaliczne są zbudowane na bazie monokryształu krzemu, natomiast drugie z polikrystalicznego krzemu. Warto dodać, że moduły monokrystaliczne charakteryzują się wysoką wydajnością podczas silnego nasłonecznienia. Natomiast panele polikrystaliczne to najlepszy wybór przy zmieniającej się pogodzie i występujących miejscowo zachmurzeniach. W przypadku klimatu występującego w Polsce, najlepszym wyborem będą panele polikrystaliczne, które są narażone na miesiące o znacznie niższym nasłonecznieniu.
Falownik (inwerter) – mózg całej instalacji?
Elementem, bez którego instalacja fotowoltaiczna nie byłaby w stanie działać jest falownik (inwerter). Jest to urządzenie pozwalające na transformację energii w postaci napięcia stałego produkowanego przez panele słoneczne na prąd o zmiennym napięciu. W ten sposób możliwe jest użycie energii elektrycznej do zasilenia urządzeń znajdujących się w budynku. Inwerter analizuje napięcie w całej instalacji fotowoltaicznej i likwiduje potencjalne straty w efektywności. Markowe modele posiadają często możliwość monitorowania produkcji energii przy użyciu nowoczesnych urządzeń mobilnych. Podstawowe informacje o naszej instalacji PV wyświetlimy na ekranie telefonu, tabletu, czy monitora. Skuteczne działanie instalacji jest uzależnione od najsłabszego ogniwa, dlatego nie zalecany jest wybór drogich i tanich elementów. Powinny być one równej klasy tak, aby instalacja fotowoltaiczna pracowała bezawaryjnie przez cały okres użytkowania. Każdemu inwestorowi zależy przecież na długiej żywotności, niskiej awaryjności i wysokiej wydajności systemu.
Pozostałe elementy systemu fotowoltaiki
Uzupełnieniem dla wymienionych wyżej urządzeń są przewody solarne. Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych biorą pod uwagę przekrój przewodów dopasowany do mocy fotowoltaiki. Sprawne przewody o odpowiedniej przepustowości będą zapewniały nie tylko wysoką wydajność, ale będą one odporne na działanie czynników pogodowych takich jak deszcz, słońce, mróz, czy grad. System fotowoltaiki uzupełnia się często przy użyciu ochrony antyprzepięciowej. W ten sposób nie ma ryzyka powstawania uszkodzeń poszczególnych elementów. Na naszej liście znalazły się również zestawy montażowe, do których to przytwierdzone są moduły fotowoltaiczne. Dobierane są one na podstawie pokrycia dachu, konstrukcja tego typu musi uwzględniać możliwość występowania porywistego wiatru. Czytaj więcej: fotowoltaika Przasnysz.