Losowe zdarzenia takie jak powódź lub zalanie mieszkania, domu mogą przyczynić się do poważnych szkód w budynku. Większość osób chce jak najszybciej rozpocząć prace remontowe, co może przynieść fatalny w skutkach efekt. Wynika to z konieczności sprawdzenia zalanej instalacji gazowej, wodociągowej lub elektrycznej pod kątem jej poprawnego działania. W tym wpisie omówimy rolę, którą odgrywa elektryk w sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie kontroli posiadanych w budynku mieszkalnym instalacji.
Pierwsze uruchomienie samodzielnie, czy w obecności elektryka?
Miejscowości objęte lokalnymi podtopieniami wymagają interwencji zakładu energetycznego. Lokalne przyłącza zostaną sprawdzone pod kątem poprawnego działania instalacji na zewnątrz i przywrócą zasilanie w poszczególnych dzielnicach. O ile systemy zewnętrzne mogą po naprawie działać prawidłowo, tak obowiązek sprawdzenia instalacji elektrycznej wewnątrz domu spoczywa na barkach właściciela budynku. Nie zalecamy uruchamiania instalacji we własnym zakresie. Osoba z odpowiednimi uprawnieniami (elektryk) zadba o bezpieczne uruchomienie, a jeżeli będzie to niemożliwe wskaże przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli jednak sami chcemy zająć się weryfikacją instalacji to można to zrobić pod warunkiem wyłączenia napięcia w całym budynku. Wówczas możemy przystąpić do odkręcenia gniazdek, puszek instalacyjnych, włączników, które osuszamy. Następnie możemy wykręcić bezpieczniki z szafek i sprawdzić, czy nie zostały zamoczone. W przypadku zalania ich wodą konieczny będzie zakup nowych urządzeń. Kolejny krok to zdjęcie kloszy z urządzeń oświetleniowych, a w przypadku kinkietów i żyrandoli potrzebne będzie rozebranie elementów i ich osuszenie. Dopiero po wykonaniu wszystkich kroków możemy spróbować włączyć prąd w naszym domu. Niekiedy zalanie mieszkania może okazać się dobrym momentem na wymianę przestarzałych przewodów na miedziane.
Jak osuszyć budynek, kiedy brakuje prądu?
W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do sprawnej instalacji elektrycznej na miejsce powinniśmy wezwać pracownika zakładu energetycznego. Pokieruje on nas w sprawie podłączenia prowizorycznej instalacji na potrzeby osuszenia budynku. Rozwiązaniem może być również wypożyczenie agregatu prądotwórczego. Jest to tanie rozwiązanie, które może w awaryjnej sytuacji zasilić niezbędne urządzenia służące do osuszania pomieszczeń. Generator prądu to urządzenie zasilane paliwem, które w zależności od wyboru mocy pozwoli na uzyskanie dodatkowej energii. W przypadku instalacji telefonicznych i powodzi musimy liczyć się z koniecznością wymiany przewodów. Często jest tak, że działający telefon za kilka dni przestaje odpowiadać ze względu na korodowanie przewodów znajdujących się przy ścianie.
Inne instalacje: gazowa, grzewcza, kanalizacyjna
W przypadku instalacji gazowej musimy na miejsce wezwać uprawnionego gazownika. Sprawdzi on dokładnie bezpieczeństwo instalacji oraz szczelności przyłączy. Ponadto na miejscu powinien pojawić się także kominiarz, który zweryfikuje ciąg i drożność w kominie oraz kanałach wentylacyjnych. Jeśli chodzi o instalację grzewczą musimy zweryfikować poprawne działanie systemu. W przypadku kotłów, grzejników konieczne jest często osuszanie oraz czyszczenie. Wynika to z możliwości nagromadzenia w kotle grzewczym osadów i brudu wnikającego w przestrzenie wraz z wodą. W takiej sytuacji na miejsce trzeba wezwać serwisanta. Wynika to także z faktu, iż nowoczesne kotły wyposażone są w elektroniczne sterowanie. Kontakt z wodą takiego systemu kończy się zwykle awarią i koniecznością wymiany automatyki. Ostatnia instalacja to kanalizacja, której poprawne działanie mogą zweryfikować jedynie miejscowe służby komunalne. Posiadacze przydomowych oczyszczalni muszą liczyć się z możliwością awarii drenażu rozsączającego i potrzebą oczyszczenia instalacji.