Likwidacja ucieczek ciepła w budynku oraz nieszczelności w świeżo oddanych do użytku lub już użytkowanych budynkach pozwala na uzyskanie korzystnych parametrów cieplnych. W ten sposób zyskujemy realne oszczędności, co wpływa niewątpliwie na nasz budżet. Inwestycja w ocieplenie wysokiej klasy w formie izolacji natryskowych pianką PUR lub układanie wełny mineralnej pozwala zachować optymalne warunki wewnątrz budynku. Jeżeli w naszym budynku występują ucieczki ciepła to oznacza zwykle, ze mamy do czynienia z wykorzystaniem materiałów bardzo niskiej jakości lub też nieprofesjonalnym montażem.
Nie wystarczy posiadać plastikowych, szczelnych okien. Konieczne jest zwrócenie uwagi na wszystkie pomieszczenia i zakamarki w budynku. Ciepło z budynku może uciekać przez podłogę, ściany, stolarkę okienną i drzwiową, a także przez poddasze. W przypadku braku izolacji termicznej wysokiej jakości musimy liczyć się z mniejszymi lub większymi stratami ciepła. Generuje to dodatkowe koszty roczne utrzymania budynku. Oszczędności na materiale mijają się z celem, ponieważ finalnie płacimy rok do roku wyższą cenę za ogrzewanie. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z dotychczasowego systemu to możemy choćby częściowo poprawić parametry użytkowe budynku. Ciągle rosnące zużycie i mostki termiczne prędzej, czy później doprowadzą nas do momentu, gdy trzeba podjąć decyzję co dalej.
Poszukiwania mostków termicznych
Prostą metodą na miejscowe ocieplenie budynku jest poszukiwanie mostków termicznych w budynku. Głównymi punktami ucieczki ciepła są okna, drzwi, poddasze oraz ściany zewnętrzne. Znalezienie takich punktów gołym okiem lub na dotyk jest praktycznie niemożliwe. O ile w przypadku okien da się to sprawdzić, tak w przypadku poddasza oraz ścian konieczne jest wykonanie profesjonalnego badania kamerą termowizyjną. Aparatura wskaże nam na niebiesko miejsca, gdzie znajdują się mostki termiczne. Wykonanie ocieplenia na nowo wymaga powtórzenia badania w celu potwierdzenia skuteczności naszych prac. Wiele osób nie ma świadomości jak wielką oszczędność może przynieść użycie pianki PUR na poddaszu. Izolacje natryskowe pianką poliuretanową pozwalają bardzo skutecznie pozbyć się mostków termicznych. Dobrze wykonane ocieplenie umożliwia ograniczenie strat cieplnych w budynku o ponad 30%!. Widzimy więc jak istotne z punktu widzenia ekonomii jest to rozwiązanie.
Jakim materiałem ocieplić dom?
Zakup materiału powinien być poprzedzony dokładnym rozpoznaniem własnych potrzeb. Dostępne na rynku materiały w postaci styropianu, wełny mineralnej oraz pianki poliuretanowej są z powodzeniem wykorzystywane do ocieplenia domów oraz wszelkich innych obiektów. Pianka poliuretanowa wyróżnia się na tle konkurencji swoimi doskonałymi parametrami cieplnymi oraz skutecznością przy aplikacji w trudno dostępnych miejscach. Przestrzenie takie jak poddasze użytkowe są trudne w ociepleniu przy użyciu tradycyjnych materiałów. Trudno jest wypełnić wszystkie wolne przestrzeni przy użyciu wełnianych mat. Izolacje natryskowe z kolei z powodzeniem pokrywają wszystkie odkryte przestrzenie. Pianka PUR w trakcie miesięcy zimowych doskonale utrzymuje temperaturę w budynku, natomiast w okresie letnim zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dla osób, które chcą wykonać ocieplenie szybko i bezproblemowo również zalecamy użycie pianki poliuretanowej. Natrysk pianą pozwala pozbyć się mostków termicznych raz na zawsze i to w krótkim czasie. Nie ma potrzeby żmudnego układania wełny mineralnej i szukania wolnych przestrzeni. Poliuretan aplikowany pod ciśnieniem wyklucza możliwość przegapienia punktów, przez które mogłoby wędrować ciepło.