Optymalne warunki w domu lub firmie są uzależnione w dużej mierze od skutecznej wymiany powietrza. Za to zadanie odpowiadają systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Wentylacja naturalna często okazuje się niezbyt skuteczna, szczególnie jeżeli spojrzymy na jej pracę w okresie letnim i zimowym. Niedoskonałości takiego rozwiązania jest naprawdę wiele, co zauważyli producenci alternatywnych rozwiązań usprawniających wymianę powietrza w budynkach. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która dba o komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń.
Wpływ termoizolacji budynków na działanie wentylacji grawitacyjnej
Działanie wentylacji naturalnej opiera się na różnicy w ciśnieniu na zewnątrz i wewnątrz budynku, gęstości powietrza oraz natężeniu wiatru. Wysoka termoizolacyjność domów oraz firm sprawia, że coraz trudniej jest o regularną wymianę powietrza. Producenci okien, drzwi, materiałów budowlanych dbają o możliwe wysokie parametry w zakresie szczelności przegród, jak i możliwie wysokiej izolacyjności. To przekłada się na doskonałe parametry cieplne, lecz utrudnia pracę wentylacji grawitacyjnej. Inwestorzy szukają więc alternatywnych rozwiązań, ponieważ źle działający system wentylacji przekłada się na znacznie gorszy komfort w pomieszczeniach. Wystarczy wspomnieć, że działanie wentylacji grawitacyjnej bez rozszczelnienia okien lub zastosowania nawiewników jest zupełnie niemożliwe. Regularne wietrzenie pomieszczeń przekłada się niestety na rosnące koszty utrzymania domu lub firmy. Wynika to z konieczności ciągłego dogrzewania raz przewietrzonego budynku, zużywana energia cieplna na ten cel to wyższe wydatki w okresie jesienno-zimowym. Z drugiej zaś strony naturalna wentylacja w okresie letnim może nie działać prawidłowo. Dlatego też wiele osób rozważa montaż alternatywnego rozwiązania w postaci wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Wentylacja mechaniczna w praktyce
Komfort pracy jaką daje rekuperacja jest nieoceniony. Wentylacja mechaniczna w domu, jak i w firmie niesie za sobą diametralne zmiany w wymianie powietrza w pomieszczeniach. Automatyczny system decyduje, kiedy należy zwiększyć częstotliwość pracy, a działanie nie jest tu uzależnione w żadnym stopniu od warunków atmosferycznych oraz innych czynników. W odróżnieniu od systemów klimatyzacji mamy tu również urządzenia zasilone energią elektryczną, lecz rekuperatory wymagają jedynie niewielkiej podaży prądu. W odróżnieniu od klimatyzatorów, wentylacja mechaniczna dba o wymianę powietrza, a nie generowanie nieoczyszczonego podmuchu. Rekuperatory wyposażone są w dodatkowe filtry, które pochłaniają znaczną część pyłów. Jeżeli więc domownicy lub pracownicy zmagają się z alergiami, czy chcemy uniknąć wdychania szkodliwych substancji zawartych w smogu to wentylacja mechaniczna będzie najlepszym wyborem. Zobacz: wentylacja mechaniczna Warszawa.