Fotowoltaika montowana w formie przydomowych instalacji pozwala na produkcję energii elektrycznej ze słońca. Wielu inwestorów zadaje sobie szereg pytań związanych z pracą paneli, inwertera, a także bezpieczeństwem. Czy instalacja będzie awaryjna? Jakie zabezpieczenia stosują producenci w celu ochrony instalacji fotowoltaicznej przed uszkodzeniem? Czy nie będzie dochodziło do przepięć i zaburzenia pracy paneli? Czy instalacja PV może się zapalić? To pytania całkiem zasadne z punktu widzenia osób, które na co dzień nie miały do czynienia z montażem fotowoltaiki.
Bezpieczna instalacja fotowoltaiczna
Bezpieczeństwo fotowoltaiki zależy nie tylko od wyboru urządzeń renomowanych producentów, ale także od fachowego montażu. Każdy monter zajmujący się instalacjami powinien odbyć profesjonalne szkolenie. Warto zapytać o posiadane certyfikaty oraz doświadczenie, możemy też poprosić o obejrzenie już wykonanej instalacji PV na dachu domu. Jakość montażu będzie miała znaczenie w aspekcie bezpieczeństwa systemu. Profesjonalna firma sprawdzi czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych systemów ochronnych np. odgromników. Ponadto w trakcie montażu zastosowana zostanie ochrona dla instalacji prądu przemiennego (AC) oraz prądu stałego (DC). Instalacja fotowoltaiczna musi być podłączona do bezpiecznej instalacji elektrycznej. Dlatego też przed montażem, osoba odpowiedzialna za oględziny na miejscu wykonania instalacji oceni, czy posiadany system przyłączy odpowiada kryteriom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że oprócz zabezpieczeń AC i DC, fotowoltaika posiada szereg systemów dodatkowo chroniących przed możliwością wystąpienia poważnych awarii.
Markowy inwerter podstawą sukcesu?
Jeżeli zadbaliśmy o wybór fachowej ekipy, nasza instalacja elektryczna spełnia wymagania do przyłączenia paneli słonecznych to kolejnym etapem będzie wybór inwertera. Jest to swojego rodzaju serce systemu, gdyż to inwerter (falownik) pozwala na przekształcenie energii słonecznej na prąd. Parametry pracy urządzeń tego typu to zazwyczaj 230/400 V przy częstotliwości pracy 50 Hz. To właśnie inwerter jest odpowiedzialny ze ochronę pozostałych elementów, gdyż urządzenie stara się zachować w trakcie pracy identyczne parametry całej instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób obniżamy do minimum możliwość awarii, w tym niebezpiecznych przepięć. Producenci falowników stosują często dodatkowe zabezpieczenia np. ochronę przeciwzwarciową, bezpieczniki dla obwodu prądu stałego DC, czy ochronę przed polaryzacją. Urządzenie monitoruje pracę systemu i kontroluje prąd różnicowy. Reasumując, instalacje fotowoltaiczne są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem w każdym domu jeżeli tylko zadbamy o fachowy montaż, wybór sprawdzonych urządzeń od renomowanych producentów. Wówczas nie musimy martwić się awarią, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu domowników.