Ocieplenie domu 100 m2, 200 m2, kiedy znaczenie mają nie tylko ceny?

Dom jednorodzinny to miejsce stworzone często z myślą o wychowaniu dzieci i zapewnieniu im optymalnych warunków do życia. Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na parametry materiałów wykorzystywanych przy budowie. Ma to niewątpliwie ogromne znaczenie w trakcie wieloletniego użytkowania budynku, widać to najlepiej po ociepleniu budynku. Dobra jakość izolacji to wysoki komfort życia, ale też niższe koszty utrzymania domu. Potencjalnie wyższy koszt budowy będzie pozorny jeżeli na sprawę spojrzymy długofalowo. Może się szybko okazać, że pierwotny plan oszczędnościowy przyniósł więcej szkody niż pożytku. 

Rosnące normy dotyczące warstwy izolacyjnej

Z dniem 1 stycznia 2021 roku zaostrzone zostaną wymagania dotyczące zastosowanych warstw izolacji dla każdego z elementów budynku. Inwestorzy będą musieli więc korzystać z materiałów wysokiej jakości do ocieplania powierzchni takich jak: podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne, ściany fundamentów, czy stropy nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Aktualnie obowiązujący standard ocieplenia ścian zewnętrznych wymaga użycia 20-centymetrowej warstwy styropianu grafitowego (współczynnik lambda) wynoszący ʎ= 0,031 W/mK. W przypadku stropów wystarczy zwykle 15-centymetrowa warstwa, ale już na poddaszu potrzebne będzie już ocieplenie rzędu 30 cm i więcej. Dowiedz się więcej: http://ocieplenie-poddasza.com.pl

Co daje właściwe ocieplenie budynku?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, izolacja wysokiej jakości to niższe koszty utrzymania domu oraz wyższy komfort życia. Zawarte w projekcie materiały to gwarancja osiągnięcia wysokich parametrów budynku pod względem ocieplenia. Odstępstwa od norm mogą skończyć się oszczędnością, ale z czasem przyczynią się do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rosnącymi rachunkami lub też wymianą warstwy ocieplenia. Z pozostałych zalet profesjonalnego ocieplenia budynku należy wymienić m.in.:

1. Odporność domu na przegrzewanie w okresie letnim oraz wyziębianie w okresie zimowym. Przykład: klient ocieplił poddasze budynku pianką PUR. Pianka poliuretanowa dzięki swoim doskonałym właściwościom (paroprzepuszczalność, wysoka izolacja) zapewnia komfortowe warunki przez cały rok.
2. Zdrowy mikroklimat w domu. Niższe zużycie energii cieplnej to także mniej wysuszone powietrze. Wymienniki ciepła w dobrze izolowanym domu nie powodują dodatkowej cyrkulacji, która mogłaby sprawić, że do pomieszczeń łatwiej dostanie się kurz lub roztocza. Suche powietrze to doskonałe siedlisko dla alergenów wysuszających śluzówki domowników.
3. Optymalne warunki życiowe, stabilizacja temperatur w budynkach, gdzie poszczególne powierzchnie zostały właściwie docieplone.
4. Ograniczenie do minimum emisji smogu. Nawet w budynkach wyposażonych w piece starszej generacji, właściwa izolacja ograniczy konieczność częstszego dogrzewania pomieszczeń. W ten sposób do atmosfery dostaje się znacznie mniej dwutlenku węgla.