Klucz dynamometryczny w gospodarstwie rolnym. Na co zwrócić uwagę i ile to kosztuje?

Użycie klucza dynamometrycznego może okazać się bardzo pomocne w codziennej pracy rolnika. Niejednokrotnie maszyny rolnicze są serwisowanie z użyciem różnego rodzaju kluczy. Właściwej jakości narzędzie to gwarancja prawidłowej pracy oraz dokręcenia śrub z właściwym oporem. W tym artykule omówimy podstawowe zagadnienia związane z kosztami zakupu, możliwościami oraz parametrami dostępnych na rynku modeli. 

Właściwy klucz do zastosowań rolniczych

Nowoczesne traktory oraz inne maszyny wymagają fachowej obsługi serwisowej. Producenci nie bez powodu określają parametry siły dokręcenia śrub. Dokręcanie „na oko” prowadzi niekiedy do awarii, których można było uniknąć. Jak może skończyć się dokręcenie śruby z użyciem standardowego klucza? Jeśli nie znamy oporu z jakim dokręcamy śrubę to trudno jest mówić o profesjonalnym dokręceniu poszczególnych elementów. Zbyt słabe dokręcenie lub zbyt mocne prowadzi do odkręcania się śruby, w drugim przypadku może dojść do uszkodzenia gwintu. O konieczności dokręcenia poszczególnych elementów z właściwą siłą informują nas instrukcje serwisowe. Znajdziemy tam zakres od kilku do maksymalnie kilkunastu niutonometrów. Oznacza to w praktyce, że zarówno zbyt lekkie, jak i zbyt mocne dokręcenie śruby może przyczynić się do uszkodzeń lub awarii. Precyzja jest wymagana przede wszystkim ze względu na ilość ruchomych elementów pracujących pod dużym obciążeniem. Klucz dynamometryczny sprawdzi się więc nie tylko w warsztacie samochodowym, ale i w codziennym serwisie maszyn rolniczych: silnika, mocowań przy kołach.

Tanie nie znaczy dobre

Dostępna na rynku mnogość rozwiązań i cen może przyprawiać o ból głowy. Specjaliści odradzają jednak używanie najtańszych kluczy w cenie poniżej 100 zł. Tego typu klucze tylko wizualnie przypominają profesjonalne modele użytkowane przez serwisantów. Bardzo tanie, budżetowe konstrukcje cechują się niską precyzją i zakresem obrotu. Nie są również tak precyzyjne, co ma niebagatelną rolę w przypadku serwisowania newralgicznych części w układach ruchomych.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych oraz koszty

W sklepach znajdziemy przede wszystkim dwie grupy urządzeń: klucze mechaniczne oraz elektroniczne. W przypadku modeli mechanicznych w trakcie dokręcania, siłę w nM zobaczymy na specjalnej skali. Jeśli chodzi o moment wskazujący na dokręcenie do wskazanej wartości, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Z kolei klucze elektryczne prezentuje parametry na niewielkim wyświetlaczu, a uzyskanie odpowiedniego momentu obrotowego jest sygnalizowane poprzez dźwięk. Poznaliśmy już rodzaje oraz sposoby wykorzystania kluczy dynamometrycznych w rolnictwie. Sprawdźmy teraz jak kształtują się ceny sprawdzonych urządzeń. Dobrej jakości klucz to wydatek od około 250 do nawet 1300 zł. Rozbieżność cenowa zależy tu przede wszystkim od przedziału pracy, ale też typu klucza (mechaniczny/elektryczny) Dowiedz się więcej o narzędziach wykorzystywanych w rolnictwie: https://forum-rolnika.pl