Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli budynków. Moduły słoneczne zajęły miejsce dawnej technologi, którą były kolektory słoneczne. Dość skomplikowana budowa kolektorów sprawiała, że w trakcie użytkowania pojawiały się regularnie różnego rodzaju awarie.  Często spotykanym przypadkiem był zanik napięcia sieciowego, co niekiedy prowadziło do zagotowywania się glikolu. W efekcie takich zdarzeń dochodziło do poważnych uszkodzeń takiej instalacji. 

Zbliżona sytuacja miała miejsce w czasie upalnego okresu i silnego nasłonecznienia. Kolektory słoneczne podczas wielogodzinnego narażenia na palące słońce ulegały uszkodzeniu w wyniku zagotowania glikolu w instalacji, co skutkowało awarią. Sposoby niwelowania takich sytuacji były różne. Pomysłem mającym zapobiegać podobnym zdarzeniom było zasłanianie kolektorów przed promieniowaniem UV. Ponadto kolektory słoneczne podczas pracy potrzebują energii elektrycznej do działania pompy cyrkulacyjnej. Urządzenia te w zestawie wykorzystuje się do przyłączenia kolektorów pod system ogrzewania wody. Przeciętne urządzenia tego typu o mocy 30W może w skali rocznej wygenerować koszt około 180 zł. Instalacje fotowoltaiczne nie mają wad swojego poprzednika. System składa się jedynie z podstawowych urządzeń jak panele fotowoltaiczne, przetwornica napięcia, czy falownik (inwerter). Nie musimy więc zmagać się z awariami w kolektorach słonecznych, które wymagają do prawidłowego działania zastosowanie sterowników, oddzielnych systemów zasilania, czy pompki.

Nie występuje także konieczność regularnej kontroli instalacji, a wiele z montowanych systemów fotowoltaiki dożywa spokojnie 25 lat bez poważniejszych awarii. Nawet po upływie lat instalacje PV pracują skutecznie i generują wystarczającą ilość energii elektrycznej do obsługi urządzeń RTV i AGD w domu. Kiedy kolektory wymagają akumulatorów żelowych do działania, tak panele słoneczne nie wymagają ponoszenia dodatkowych wydatków na urządzenia peryferyjne. Niemniej zalecamy montaż fotowoltaiki przez wprawioną firmę z doświadczeniem. W ten sposób ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Dowiedz się więcej: instalacje fotowoltaiczne Ostrów Mazowiecka.