Głośna i niewydajna wentylacja grawitacyjna w domu? Postaw na rekuperację!

Wymiana powietrza w budynku to proces, który generuje często różne mniej lub bardziej przyjemne dźwięki. W przypadku wentylacji grawitacyjnej hałasy najczęściej występują w trakcie wietrznych dni, kiedy wzmożony ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych przyczynia się do powstawania charakterystycznego szumu. 

Dźwięki w wentylacji

Głośniejsze działanie wentylacji grawitacyjnej jest spowodowane naturalnym procesem przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne. W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj za wydawanie dźwięków są odpowiedzialne urządzenia wchodzące w skład całej instalacji. Bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się sytuacje, gdy wentylacja z rekuperatorem zaczyna po pewnym czasie wydawać niepokojące dźwięki. Ich pojawienie się wynika niemal zawsze z niefachowego montażu,  nieuwzględnienia indywidualnego projektu budowy dla domu lub budynku użytkowego. Profesjonalne firmy z wieloletnim doświadczeniem zwracają uwagę na hałas będący naturalną cechą systemów zasilanych elektrycznie i dobierają na tej podstawie właściwą lokalizację w budynku. Pozwala to wyeliminować hałas i zapewnić wydajne działanie wentylacji z rekuperacją przez wiele lat. Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną to wydobywające się dźwięki są spowodowane aerodynamiką lub też czynnikami mechanicznymi. W pierwszej sytuacji hałas wynika z działania siły powietrza, w drugiej zaś za powstawanie dźwięków wynika z pracy elementów wentylacji np. działanie silnika elektrycznego, drgania mechaniczne, odgłos zużytych łożysk. Niepokojące dźwięki mogą się także pojawić w wyniku niedostosowania średnicy rur w systemie wyposażonym w rekuperator lub też montażu elementów z odczuwalnym luzem.

Jak pozbyć się hałasu z wentylacji?

Likwidacja dźwięków z wentylacji grawitacyjnej jest niemal niemożliwa. Jeżeli kanały zostały wykonane niezgodnie ze sztuką to musimy liczyć się z obecnością nieprzyjemnego dla ucha szumu. Jeśli zaś chodzi o wentylację mechaniczną z rekuperacją to pierwszą kwestią jest wybór profesjonalnej firmy monterów z wieloletnim doświadczeniem. Należy wybrać projekt, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zadbajmy o właściwą średnicę dla kanałów zapewniających wydajny przepływ powietrza. Fachowcy zalecają, aby prędkość powietrza w kanałach wentylacyjnych nie przekraczała 4 metrów na sekundę. Niezbędne jest także wygłuszenie. W tym celu stosuje się zwykle specjalne przepustnice eliminujące szumy, a w razie potrzeb także tłumiki instalowane na nawiewie. Natomiast mówiąc o rozwiązaniu stricte dla wentylacji mechanicznej to należy przede wszystkim zadbać o właściwą lokalizację. Powinna się ona znajdować jak najdalej od sypialni tak, aby dobiegające dźwięki ograniczyć do minimum. Stosowanym rozwiązaniem jest także montaż elastycznych przewodów wentylacyjnych, czy specjalnych tłumików kanałowych. Pomagają one w znacznym stopniu pozbyć się niechcianych dźwięków.

Czy codzienne działanie wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła jest dokuczliwe?

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że codzienna praca wentylacji mechanicznej nie jest w żadnym stopniu uciążliwa. Profesjonalny montaż wyklucza zdecydowaną większość hałasu, a przeciętna emisja dźwięków nie jest wyższa niż 25-30 dB. Dlatego tak istotne jest wykonanie instalacji w sposób fachowy, uwzględnia on zastosowanie skutecznych i sprawdzonych rozwiązań, co przekłada się na ciche działanie wentylacji z rekuperacją. Ponadto firma jest w stanie ocenić czy niezbędny jest montaż specjalnych tłumików i wygłuszeń. Właściwa średnia przewodów wentylacyjnych i ich izolacja, przemyślane rozmieszczenie systemu sprawią, że zapomnimy o występowaniu jakichkolwiek uciążliwych na co dzień dźwięków. Dowiedz się więcej: rekuperacja Łomża.