Jak działa przetwornica napięcia do fotowoltaiki?

Przetwornica napięcia pozwala przekształcić prąd stały DC na prąd przemienny AC. Warto pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne produkują prąd o napięciu stałym, które trafia do akumulatorów o napięciu 12V. Większość urządzeń domowych nie może być obsłużona przez zasilanie 12V, konieczny jest więc zakupienie dodatkowego urządzenia. 

Przetwornica jest więc niczym innym jak urządzeniem, które przetworzy prąd 12V na 230V. Wśród urządzeń dostępnych na rynku znajdziemy przetwornice o napięciu 12V, 24V oraz 48V. Model należy więc wybrać pod kątem wielkości instalacji. Pierwsze trudności, z którymi możemy się zmierzyć jest wybór właściwej mocy urządzenia. W opisie przetwornicy napięcia znajdziemy dane mówiące nam o mocy ciągłej oraz chwilowej. Moc chwilowa jest niczym innym jak wskaźnikiem pokazującym ile w dany model urządzenia jest w stanie przyjąć w w trakcie obciążenia. Natomiast moc ciągła to bardzo istotne wartość, którą należy uwzględnić przy zakupie. Ten parametr jest decydujący jeśli chcemy mówić o właściwym dobraniu urządzenia do generowanego przez instalację elektryczną obciążenia. W praktyce więc oznacza to, że skuteczne działanie przetwornicy napięcia będzie uzależnione od łącznej mocy urządzeń. Należy więc zapewnić właściwą moc przetwornicy pod kątem użytkowanych urządzeń. Przykładowo, jeśli posiadamy urządzenia pobierające 300W energii to nasza przetwornica musi mieć moc ciągłą powyżej tej wartości. Zobacz więcej: fotowoltaika Kolno.

Większość modeli dostępnych na rynku uwzględnia możliwość przeciążenia przetwornicy napięcia. Wówczas urządzenie się wyłącza, jednak awaria jest nadal możliwa. Trzeba też uwzględnić fakt, iż lodówka, pralka oraz inne sprzęty AGD i RTV często w trakcie pierwszego uruchomienia pobierają znaczne ilości energii. Wówczas generowane napięcie jest kilkukrotnie wyższe i może okazać się, że dobraliśmy przetwornicę o zbyt małej mocy. Dobrze jest wykorzystać dane znajdujące się w parametrach technicznych i na tej podstawie dobrać przetwornicę. Podaną przez producenta moc ciągłą warto pomnożyć przynajmniej dwukrotnie. Wielu właścicieli domów decyduje się na podłączenie przetwornicy do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. W sprzedaży znajdziemy modele, które posiadają już funkcję regulatora napięcia MPPT, a niekiedy i UPS. W ten sposób uzyskujemy możliwość przyłączenia przetwornicy bezpośrednio pod fotowoltaikę.