Jak sprawić, aby fotowoltaika była efektywna i wydajna?

Wybierając moduły fotowoltaiczne musimy zwrócić uwagę nie tylko na producenta i ich wydajność. Parametry techniczne to dopiero pierwszy krok w celu uzyskania instalacji o wysokiej efektywności w codziennym użytkowaniu. Pierwsze kroki możemy podjąć już na etapie budowy domu, a w budynkach już użytkowanych wystarczy zastosować się do części rad prezentowanych w naszym artykule. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej podstawowym zagadnieniom związanym z montażem oraz lokalizacją, wymaganiami technicznymi w budynku oraz innym czynnikom mającym wpływ na działanie fotowoltaiki. 

Właściwa lokalizacja domu oraz obliczenie rocznego zużycia energii

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem paneli jest położenie samego domu. Istotne jest, aby w najbliższym sąsiedztwie nie znajdowały się drzewa lub wysokie budynki mogące rzucać duży cień. Taka sytuacja mogłaby przyczynić się do powstawania zacienień, czyli miejsc ograniczających skuteczną pracę instalacji PV. Kolejny etap to dokładne obliczenie zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym. Przeciętny dom jednorodzinny w ciągu roku potrzebuje od około 3000 do 6000 kWh. W przypadku już użytkowanych domów będzie to łatwiejsze, gdyż wystarczy skorzystać z gotowych danych w zestawieniach otrzymanych od dostawcy prądu. W nowych budynkach konieczna będzie analiza „na oko” z uwzględnieniem mocy wszystkich urządzeń RTV i AGD pracujących w budynku.

Konstrukcja dachu, trwałe pokrycie oraz nośność

Jeżeli mówimy o nowym domu to warto zdecydować się na jak najprostszą konstrukcję. Wszelkiego rodzaju pokaźne dachy o złożonej budowie utrudniają montaż fotowoltaiki, mogą też uniemożliwiać wydajną pracę paneli PV, a co za tym idzie osiągane uzyski energetyczne. Ponadto wybór tradycyjnego dachu (płaski, jednospadowy, dwuspadowy) pozwala na pewne oszczędności funduszy, które możemy przeznaczyć na zakup i montaż paneli słonecznych. W ten sposób unikamy także możliwych zacienień lub konieczności lokalizacji fotowoltaiki na połaci, gdzie uzyski energetyczne będą mniejsze. Eksperci wskazują, iż na najwyższą wydajność możemy liczyć w przypadku montażu instalacji na południowej stronie budynku i rozmieszczeniu paneli pod kątem od 20 do 45 stopni. Nie musimy się jednak martwić jeżeli w naszym budynku wystąpi konieczność montażu na dachu, który nie znajduje się w idealnym położeniu. W takiej sytuacji straty energii elektrycznej nie powinny być wyższe niż maksymalnie 10%. W obiektach, gdzie nie ma możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na południowej połaci, wybierana jest strona zachodnia lub wschodnia. W takim wypadku straty wyniosą od 15% do nawet 25%.

Jeżeli chodzi o nośność dachu to musimy pamiętać, że pojedynczy moduł waży blisko 20 kg. Przeciętnej wielkości instalacja (5 kWp) to dodatkowe obciążenie kilkuset kilogramów. Nie musimy się jednak obawiać, gdyż ciężary rzędu 500 kg nie są dla konstrukcji dachowej zbyt wielkim obciążeniem. Istotny z punktu widzenia monterów jest natomiast stan więźby dachowej wraz z pokryciem. Krokwie nie mogą mieć uszczerbków, a samo pokrycie dachowe nie powinno posiadać oznak rdzy, czy spękań. Dachy, które najlepiej sprawdzają się do montażu fotowoltaiki to konstrukcje wykonane z dachówki bitumicznej lub blachy trapezowej. Wynika to z prostoty montażu oraz niskiego kosztu wykonania. Zobacz także: fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego.

Ile miejsca potrzeba na montaż?

Planując przestrzeń na dachu warto dokonać dokładnego pomiaru dostępnego miejsca. Pomiaru dokonujemy wraz z wykluczeniem miejsc takich jak komin, czy inne elementy generujące zacienienie. Wówczas otrzymamy rozmiary powierzchni użytkowej, na której zostaną zamontowane moduły fotowoltaiczne. Przeciętny panel słoneczny ma wymiary rzędu 1 m szerokości x 1,65 długości. Łatwo więc policzyć ile potrzeba miejsca na montaż instalacji o określonej mocy. Mówiąc o skutecznym wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej musimy też uwzględnić lokalizację falownika. Im bliżej będzie on paneli słonecznych, tym mniej przewodów będzie potrzeba. Dobrym rozwiązaniem jest montaż inwertera w garażu lub innym pomieszczeniu technicznym.