Modernizacja instalacji grzewczej. Kiedy ocieplenie ma znaczenie?

Wymiana starej instalacji grzewczej budynku oraz zakup nowego pieca grzewczego może w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z utrzymaniem budynku. Optymalna zmiana wymaga jednak zwrócenia uwagi na wszystkie czynniki związane z ucieczkami ciepła. Przykładem może być tu budynek, w którym warstwa ocieplenia nie spełnia już wymogów dla energooszczędnych konstrukcji. W takiej sytuacji narażeni jesteśmy na bezcelową inwestycję, ponieważ wymiana źródła ciepła i instalacji grzewczej bez właściwego systemu dociepleń będzie nieskuteczna. Ucieczki ciepła w pomieszczeniach, na poddaszu będą tak duże, że nie możemy mówić o poprawieniu warunków w budynku pomimo modernizacji instalacji grzewczej. 

Efektywność poszczególnych elementów w budynku

Energooszczędność budynku zależy w równej mierze od wszystkich składowych elementów. Znaczenie ma więc praca instalacji grzewczej (wybór pompy ciepła, kotła, czy paneli słonecznych do zasilenia), wielkość pomieszczeń, charakterystyka budynku, jakość użytych materiałów i ich parametry. Trudno też mówić o oszczędności jeżeli wybieramy drogie w utrzymaniu urządzenia grzewcze takie jak ogrzewanie elektryczne. W praktyce i ten koszt da się jednak obniżyć jeżeli zdecydujemy się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła w domu. Musimy także odpowiedzieć sobie na szereg pytań związanych z obsługą instalacji. Rodzaj i moc instalacji grzewczej warto dobierać w porozumieniu ze specjalistą, który będzie w stanie doradzić właściwy dobór poszczególnych elementów do jak najlepszej współpracy ze sobą.

Projekt – niezbędny przy każdej modernizacji

W celu optymalizacji pracy całego systemu w budynku warto zdecydować się na szczegółowy projekt. Wybór instalacji grzewczej to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Należy uwzględnić, czy w ramach prac będziemy wymieniać jedynie górne lub dolne źródło ciepła, a może zdecydujemy się na pełną modernizację tj. wymiana górnego i dolnego źródła ciepła, a także zastosowanie innych rozwiązań usprawniających prace systemu. Brak projektu może, lecz nie musi przyczyniać się do wyboru instalacji grzewczej o zbyt małej mocy. W takiej sytuacji trudno mówić o skutecznym ogrzaniu budynku, kiedy część miejsc jest zwyczajnie niedogrzana. Ustawienie instalacji na mocniejszą podaż ciepła skończy się wówczas szybszym zużyciem systemu. Problemem jest także wybór instalacji grzewczej o zbyt dużej mocy, wtedy tracimy podwójnie. Raz na zakupie droższego systemu grzewczego, a dwa na niewykorzystanym potencjale urządzeń.

Ocieplenie budynku ma znaczenie!

Właściwie ocieplony budynek pozwoli na uzyskanie optymalnych warunków i brak ucieczek ciepła. Wystarczy porównać ze sobą zapotrzebowanie dom jednorodzinnego w energię cieplną w zależności, czy obiekt jest ocieplony, czy też nie. Okazuje się, że obiekt niedocieplony dostatecznie będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie w energię cieplną, niż ma to miejsce w przypadku domu docieplonego wełną mineralną, styropianem, czy pianką PUR. Podobnie wygląda kwestia starszych systemów dociepleń, które już nie spełniają swoich właściwości. Problem ten dotyczy przede wszystkim domów budowanych kilkadziesiąt lat temu. Na jakie oszczędności możemy liczyć w przypadku nowej instalacji grzewczej i systemu dociepleń? Przykład: klient zakupił piec na ekogroszek, zdecydował się na ocieplenie ścian wełną mineralną oraz ocieplenie poddasza pianką PUR. Dzięki takiej inwestycji, klient oszczędza na przestrzeni 12 miesięcy do 30% ciepła, co odbija się na rachunkach za energię.