Rodzaje bram garażowych: brama segmentowa, uchylna, rolowana, boczna.

Budowa domu wiąże się także z wyborem bramy garażowej. Dostęp do nowoczesnych rozwiązań może przyprawić o ból głowy, jednak w tym artykule spróbujemy przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi typami bram garażowych. Na tej podstawie zdecydowanie łatwiej będzie wybrać bramę dostosowaną do potrzeb użytkowych w dowolnym budynku. 

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe od wielu lat cieszą się niezmiennie popularnością i są statystycznie wybierane najczęściej. Zgodnie z nazwą konstrukcja ta składa się z segmentów łączonych z użyciem zawiasów. Brama tego typu nie wymaga dodatkowej przestrzeni do otwierania, a sam ruch odbywa się ręcznie lub z użyciem napędu. Skrzydło chowane jest pod sufitem, co zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania zarówno w niewielkim, jak i dużym garażu. To właśnie prostota i wygoda tego rozwiązania przemawiają za wyborem bramy segmentowej. Za ruch bramy odpowiedzialne są rolki poruszające się po prowadnicach umieszczonych pod stropem i wzdłuż ściany. Znajdziemy tu szeroki przekrój bram o różnych wymiarach. Konstrukcja bramy pozwala także na dostosowanie jej do potrzeb klienta, przez co możliwe jest stworzenie bramy indywidualnie pod wybrany otwór. Wybór niestandardowej bramy segmentowej będzie wiązał się rzecz jasna z wyższym kosztem zakupu. Jeśli chodzi o dostępne wzornictwo to producenci oferują warianty, które pozwolą z powodzeniem dopasować bramę do stylistyki budynku.

Bramy rolowane oraz otwierane bocznie

Bramy garażowe rolowane zgodnie z nazwą opierają swoje działanie na konstrukcji złożonej z cienkich profili łączonych zaczepami. W momencie otwierania ręcznego lub mechanicznego dochodzi do uniesienia konstrukcji i nawinięcia na wałek znajdujący się w kasecie. Model bramy rolowanej pozwala na maksymalizację wykorzystania przestrzeni, szczególnie jeżeli chodzi o wykorzystanie wysokości, na której zostaje umieszczony schowek na bramę. Ponadto możliwe jest także zamontowanie bramy na zewnątrz oraz wewnątrz garażu, co zwiększa możliwości aranżacji budynku. Bramy uchylne to chyba najrzadziej wybierany wariant, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Wynika to przede wszystkim z problematycznego i mało wygodnego systemu otwierania, a także związanymi z konstrukcją ucieczkami ciepła. Skrzydło składa się tu z jednej, sztywnej powierzchni umocowanej na listwach. Otwieranie następuje tu z użyciem siły własnej lub poprzez zamontowany napęd. Całość umocowana jest na specjalnych prowadnicach znajdujących się pod stropem oraz wzdłuż ościeży. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim niska wygoda użytkowania, jak również konieczność zapewnienia przynajmniej 1 metra wolnej przestrzeni przed garażem.

Bramy uchylane bocznie

Bramy uchylane bocznie to zalecane rozwiązanie w budynkach, gdzie nie mamy zbyt wiele przestrzeni pod sufitem. Podobnie ma się sytuacja, gdy pod sufitem w pobliżu bramy chcielibyśmy podwiesić rower, czy bagażnik samochodowy. Będzie to także dobre wyjście w sytuacji, gdy brama jest jedynym wejściem do garażu. Producenci mają w swojej ofercie bramy uchylne boczne ze specjalnymi drzwiami przejściowymi. Możemy w ten sposób ograniczyć ucieczki ciepła, a wejście do budynku będzie zdecydowanie ułatwione.