Nawiewniki antysmogowe, filtry, koszty, cena.

Nawiewniki antysmogowe montowane nad oknami mogą skutecznie dbać o ilość wpuszczanego do wnętrza powietrza, a także o jego jakość. Wiele osób rezygnuje z wyjścia na spacer, a niekiedy wietrzenia pomieszczeń w jesienno-zimowe dni. Tyle ostatnio słyszymy o smogu oraz jego oddziaływaniu na zdrowie człowieka. Zwykłe nawiewniki wentylacyjne wprowadzają do budynku pomieszczeń powietrze, jednak nie jest ono w żadnym stopniu oczyszczone. Trudno więc mówić o skutecznej wymianie powietrza. 

W przypadku domu wyposażonego w wentylację grawitacyjną częstym wyborem jest montaż nawiewników znajdujących się w ramie, ścianie lub skrzydle okiennym. W celu optymalizacji wymiany powietrza stosowane są niekiedy nawiewniki antysmogowe. Jest tu udoskonalone rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń z powietrza przy jednoczesnej wentylacji pomieszczeń. Ich działanie może być kontrolowane poprzez wykrywanie wilgotności powietrza lub temperatury. Najlepszej klasy filtry antysmogowe w nawiewnikach pozwalają usunąć do 98% pyłów zawieszonych PM 10. W sprzedaży znajdziemy dwa typy urządzeń: nawiewniki instalowane zamiast tych znajdujących się w oknie oraz nowych mocowanych pomiędzy nadprożem i ramą okienną. 

Ochrona antysmogowa w oknach dachowych

W przypadku okien dachowych możliwe jest zamontowanie siatki zlokalizowanej w nawiewniku. Tego typu membrany stosuje wielu producentów, a ich skuteczność według specyfikacji technicznej wynosi do nawet 100% w przypadku pyłów PM 10 oraz niespełna 98% dla pyłów PM 2,5. Podobne zastosowanie membran jest możliwe w markizach do okien pionowych. Wówczas możliwe jest wpuszczenie powietrza do pomieszczeń przez uchylone okno bez smogu, alergenów lub kurzu. W okresie letnim rozwiązanie to zapewnia dodatkową osłonę przed palącym słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia. System montażu membran antysmogowych jest podobny do instalacji role zewnętrznych. Nad kontrolą instalacji może czuwać mechanika odpowiedzialna za automatyczne sterowanie przy użyciu pilota lub też ręczne.

Na rynku znajdziem też inne, alternatywne rozwiązania. Jednym jest są systemy przystosowane do montażu w oknach aluminiowych. Znajdziemy tu wielostopniowy filtr w formie membrany polipropylenowej. Taki system jest wyposażony w warstwę węgla aktywnego oraz nadmanganianu potasu. Obie warstwy zapewniają skuteczne, niemal 100-procentowe wychwytywanie drobinek o wielkości 1 μm. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym domu znajdują się alergicy. Instalacja tego typu posiada automatyczny zawór regulujący dostęp powietrza dla budynku. Może być to zarówno obieg zamknięty, jak i otwarty. Urządzenia tego typu wyposażone są w specjalne czujniki wykrywające stężenie pyłów oraz wilgotność powietrza. Znajdź sprawdzony montaż: wentylacja mechaniczna Warszawa.

Koszty oraz najskuteczniejsze rozwiązanie – wentylacja z rekuperacją

Szukając odpowiedniego systemu wymiany powietrza w budynku warto wziąć pod uwagę montaż wentylacji mechanicznej. Instalacja tego typu zawiera wszystkie zalety poprzednika z tą różnicą, iż charakteryzuje się znacznie lepszą wydajnością w codziennym użytkowaniu. Należy też wspomnieć o wygodzie, gdyż mamy pewność, że wentylacja mechaniczna dba przez całą dobę o wymianę całego zużytego powietrza. To niestety w przypadku nawiewników jest niemożliwe. Usuwają one co prawda zanieczyszczenia, jednak nie ma mowy o skutecznym usuwaniu powietrza z budynku. Wracając jednak do tytułowego tematu koszt nawiewnika antysmogowego w oknie pionowym oscyluje w granicach 300 zł, filtr to kolejne 50 zł. Markizy oraz ramki filtrujące to wydatek do 600 do ponad 1000 zł. Pamiętajmy, że płacimy za pojedyczne urządzenia, które trzeba będzie dokupować do poszczególnych pomieszczeń, a być może i serwisować w razie potrzeby. Rekuperacja będzie co prawda droższym rozwiązaniem, lecz w pełni wydajnym przez cały okres użytkowania budynku mieszkalnego.