Przewody elektryczne i ich oznaczenia. Jak dobrać przewody do instalacji?

Złożona konstrukcja instalacji elektrycznej sprawia, że inwestorzy mają nie lada zagwozdkę przy zakupie przewodów. Sprawę można oczywiście pozostawić elektrykom, warto jednak poznać podstawy dotyczące oznaczania przewodów elektrycznych przy użyciu symboli oraz kolorów. Pozwoli to w przyszłości znacznie lepiej rozeznać się na rynku instalacji użytkowych.

Rozpoznajemy oznaczenia – co powie elektryk?

W sprzedaży znajdziemy szereg przewodów o różnych oznaczeniach. Są o kable jedno- bądź wielożyłowe, które znajdują się w specjalnych powłokach zabezpieczających. Na ich wierzchniej warstwie odnajdziemy ciągi cyfr oraz liter, które nie są przypadkowe. To właśnie oznaczenia decydują o przydatności przewodów w instalacjach elektrycznych. O ile oznaczenia typu DY 450/750, OMY 300/300 nie mówią nic laikowi, tak monter będzie wiedział z czym ma do czynienia. W przypadku instalacji elektrycznej wykorzystywanej do obsługi sprzętu AGD i RTV w domu stosuje się przewody jedno lub wielożyłowe na bazie miedzi. Są to kable o napięciu przemiennym, zaizolowane zwykle białą otuliną na bazie polwinitu. Jeżeli zaś mówimy o przewodzie fazowym to tutaj producent decyduje o wyborze kolorów. Najczęściej występują tu kable szare lub brązowe. Zielono-żółta izolacja z kolei to barwy dostępne dla przewodów ochronnych, które oznacza się literami PE. Tego typu przewody są podłączane do gniazd wtykowych wyposażonych w bolec zabezpieczający. Drugi koniec przewodu jest połączony z neutralnym kablem w rozdzielnicy. Innym typem przewodu ochronnego są te oznaczone literą N. Jest to przewód neutralny umieszczony w niebieskiej izolacji, a jego montaż stosowany jest w przypadku połączenia z punktem neutralnym w transformatorze.

Litery oraz cyfry na przewodach elektrycznych

Zarówno w przypadku przewodów jednożyłowych i wielożyłowych znajdziemy na izolacjach różne oznaczenia. Pierwsze litery będą oznaczały materiał z jakiego zostały wykonane oraz konstrukcję kabli. W przypadku instalacji elektrycznych nie stosuje się dodatkowych oznaczeń. Jeśli zaś będą to przewody z domieszką stali/aluminium to na początku pojawi się literka F lub A. W przypadku wielodrutowego kabla będzie to oznaczenie L, a przy przewodzie w formie drutu litera D. Istnieją także linki gięte wielodrutowe o oznaczeniu Lg. Druty tego typu użytkowane są przede wszystkim w przypadku instalacji podtynkowych, gdzie nie jest wymagane stosowanie przewodów giętkich. Literą Y z kolei oznacza się powłokę ochronną żył. Dalsza część ciągu liter określa powłokę ochronną dla przewodu, oprócz wspomnianej wcześniej litery Y (polwinit) mogą też występować oznaczenia X (polietylen), czy G (guma).

Dodatkowe oznaczenia kabli – napięcie znamionowe

Przewody są też często oznaczone małymi literkami p lub o. Oznaczają one odpowiednio kabel o okrągłym przekroju lub płaski. Jeżeli zaś chodzi o liczby to określają one maksymalny poziom napięcia dla wybranego przewodu. W praktyce więc oznacza to zdolność do utrzymania przez wybrany kabel podawanego napięcia z urządzeń elektrycznych. Oznaczenie U wskazuje na wartość dla napięcia pomiędzy dwiema żyłami fazowymi w przewodzie, natomiast U0 to wartość napięcia pomiędzy żyłą ochronną, a żyłą przewodu. Przykład: U0/U – 450/750 V. Biorąc pod uwagę oznaczenia przewodów stosowanych w domach dla odbiorników różnego typu możemy wyróżnić symbole OM i OW. Pierwszy dotyczy przeznaczenia dla mieszkań, drugi dla warsztatów. Dobór jest tu niezwykle prosty, przewody mieszkaniowe stosuje się dla drobnego sprzętu RTV (telewizor, radio, lampa). Natomiast przewody warsztatowe (OW) są przeznaczone do podłączenie sprzętów zasobożernych takich jak pralka, czy lodówka.