Komin ceramiczny – właściwości, zalety oraz montaż w nowym domu.

Korzystanie z murowanych kominów z cegły to przeżytek? Nic bardziej mylnego! Stosowane dawniej kominy tego typu straciły na popularności ze względu na rozwój technologii ogrzewania w budynkach użytkowych. Nowoczesne piece na olej lub gaz wymagały przystosowania istniejącej zabudowy kominowej pod kątem bezpieczeństwa przy kontakcie ze szkodliwymi dla materiału spalinami powstającymi w trakcie spalania paliw. 

Systemowe kominy ceramiczne

Aktualnie stosowana technologia produkcji zdecydowanie usprawnia cały proces budowlany. Żmudny proces układania cegieł zastąpiły bloczki, które pełnią rolę obudowy ceramicznej wkładu. Konstrukcja jest więc mocowana przy użyciu zaprawy cementowo-wapiennej. Każdy bloczek wyposaża się w odcinek ceramicznej rury oraz izolacji w postaci wełny mineralnej, jeżeli takowa znalazła się w wybranym systemie. Połączenie ze sobą rur polega na użyciu kitu kwasoodpornego. W przypadku komina ceramicznego trzeba pamiętać o właściwej wentylacji. W tym celu w konstrukcji tworzone są otwory na dole i górze komina. Najprostszy jest jednak montaż kominów systemowych posiadającą izolację z wełny mineralnej. Wówczas otwory są wykonane już na etapie produkcji, nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowych prac na miejscu budowy. Otwory są o tyle istotne, że dzięki nim izolacja termiczna w postaci wkładu kominowego nie podlega działaniu wilgoci. Brak stosownej wentylacji groziłby utratą właściwości termoizolacyjnych. Jednym z interesujących rozwiązań są kominy z rur ceramicznych. Są to gotowe moduły, które mogą posłużyć nam przez wiele lat. Cechują się one parametrami dostosowanymi do odprowadzania spalin o szerokim spektrum temperatur. W sprzedaży znajdziemy także kominy ceramiczne posiadające zdolność do odprowadzania substancji z procesu spalania w piecach zasilanych drewnem, węglem, gazem, olejem, peletem, czy koksem. Jest to uzasadniony wybór w przypadku budynku, gdzie jeszcze nie wiemy jakie ogrzewanie finalnie zamontujemy.

Korzyści montażu komina ceramicznego

Systemowe kominy ceramiczne charakteryzują się szeregiem zalet płynących z właściwości technicznych materiału. Konstrukcja ta jest odporna na działanie rdzy, wysokich temperatur oraz zmian ich zakresu. Ponadto jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno przy kotłach kondensacyjnych, lecz również innych piecach, kominkach. Materiał nie odkształca się, sadza osadza się znacznie słabiej w stosunku do tradycyjnych kominów. Należy też wspomnieć o prostocie obróbki, doskonałej akumulacji ciepła oraz trwałości. Dobrze wykonana konstrukcja może nam posłużyć przez kilkadziesiąt lat. Wielu producentów oferujących systemowe kominy ceramiczne daje gwarancję do nawet 30 lat. To najlepiej świadczy o trwałości tego typu konstrukcji budowlanych. Niemniej przed zakupem należy sprawdzić z jakim materiałem i producentem mamy do czynienia. Na rynku znajdziemy zarówno ceramikę wysokiej jakości, jak i tą, która odbiega właściwościami od droższego konkurenta. Głównym wyznacznikiem jakości jest posiadanie przez wybrany komin aprobaty technicznej. Tylko wtedy mamy pewność, że jest to rozwiązanie klasowe i spełni swoje zadanie przez cały okres użytkowania. Aprobata zawiera także ważne dane czysto techniczne np. zastosowanie komina przy określonych urządzeniach grzewczych. Niewłaściwy wybór, czyli nieuwzględnienie aprobaty technicznej wyklucza naszym zdaniem użycie takiego komina w domu jednorodzinnym i wszelkich innych ogrzewanych budynkach. Praktyka pokazuje, że brak uwzględnienia aprobaty skutkuje częstymi awariami i wówczas nie możemy liczyć na gwarancję.