Wyłącznik różnicowoprądowy – kiedy warto stosować, a kiedy nie?

Wyłącznik różnicoprądowy jest dla laików istną ciemną magią, najprościej mówiąc jest to skrzynka ulokowana w korytarzu lub holu domu, mieszkania. Jest to nieduże urządzenie dbające o bezpieczeństwo elektryczne naszej instalacji. W przypadku przeciążenia pozwala ono zapobiegać groźnym w skutkach działaniom prądu. 

W chwili wystąpienia przeciążenia, mechanizm zupełnie odcina główne zasilanie. Tylko taka metoda pozwala na uniknięcie uszkodzenia instalacji. Jeżeli mamy do czynienia z wysokiej jakości wyłącznikiem różnicowoprądowym to będzie on odłączał zasilanie nawet przy niewielkich nieprawidłowościach podaży prądu przez instalację. Tego typu „skrzynkę” warto posiadać w przypadku nowych instalacji z odpowiedniej jakości kablem. Nie jest to złoty środek dla przestarzałych instalacji w układzie TN-C, gdzie wyłącznik zwyczajnie nie spełni swojej roli w sposób umożliwiający dostateczną ochronę instalacji elektrycznej w budynku. W sprzedaży możemy znaleźć różne rodzaje wyłączników różnicoprądowych, cechują się one przede wszystkim czułością działania. Pierwszy rodzaj to wyłącznik wysokoczuły, reaguje on na prąd w zakresie między 0,01 do 0,03 A. Typ ten jest spotykany zwykle w zastosowaniach domowych. Kolejny rodzaj to wyłącznik średnioczuły, posiada zakres odcięcia zasilania po przekroczeniu natężenia prądu od 0,1 do 0,5 A. Trzeci rodzaj to wyłącznik niskoczuły, kiedy instalacja przekroczy wartość 0,5 A. Model ten chętnie wybierają zakłady przemysłowe, gdzie tego typu przeciążenia są czymś zupełnie normalnym.

Kolejne rodzaje są określane po kryterium odcięcia energii przepływającej przez instalację. Pierwszy typ to wyłącznik różnicoprądowy typu A, który odcina dostęp energii po wykryciu prądu różnicowego przemiennego. Jest to sensowne rozwiązanie dla budynków wyposażonych w sporą ilość zasilaczy. Kolejny wyłącznik typu B odcina energię w chwili, gdy wykrycie podaż prądu różnicowego przemiennego lub pulsującego jednokierunkowego. Bardzo uniwersalnym wyborem jest wyłącznik typu AC, który niejako łączy cechy poprzedników przy zachowaniu niskiego współczynnika tętnień. Jak więc widzimy wyłączniki chronią nie tylko urządzenia, ale też całą instalację. W skrajnych przypadkach mogłoby dojść do spalenia się instalacji. Zobacz także: Instalacje światłowodowe w budynkach mieszkalnych.