Brama przemysłowa używana – czy warto kupić?

Czy warto kupić używaną bramę przemysłową? A może moda na kupowanie używanych rzeczy z Niemiec, w tym również używanych bram przemija wraz ze świadomością co oznacza zużycie elementów i dopasowanie bramy segmentowej do otworu i warunków montażowych? Postaramy się więc odpowiedzieć na to pytanie czy używana brama przemysłowa to dobre wyjście?

Różne są powody, dla których decydujemy się na zakup używanych rzeczy z zachodu, ale z pewnością najważniejszym kryterium jest tutaj cena takiej bramy. Mamy nadzieję, że za taki przedmiot zapłacimy dużo mniej niż za nową bramę, a będzie nam służyć jeszcze długo. Czy taka jest prawda o używanych bramach biorąc pod uwagę fakt, iż zużycie elementów bramy takich jak sprężyny czy rolki to sprawa oczywista, nie budząca żadnych wątpliwości.

Naturalną rzeczą jest, że w naszym serwisie patrzymy na tego typu zagadnienia od strony technicznej, a szczegółowej – od strony montażowej, wszak to serwis instalacyjny, więc poruszamy problemy dotyczące montażu. Tutaj pojawia się pierwsze ale dotyczące używanych bram. Czy można dopasować każdą bramę do każdych warunków montażowych. Patrzenie tylko na wymiar bramy jest dużym nieporozumieniem. Równie ważne są rodzaje systemów prowadnic w bramach, wymiar nadproża i temu podobne. Można iść na pewne kompromisy, ale nie zawsze to wychodzi dobrze.

Czy taka brama może działać bez problemu? Otóż może działać, tak samo jak działają używane samochody. Proszę jednak zwrócić uwagę na to i odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy chcielibyśmy kupić samochód z zachodu, który służył jako taksówka? Z pewności nie, będziemy wiedzieli, że taki samochód był użytkowany w sposób niestandardowy i ma dość duży przebieg. Podobnie rzecz się ma w przypadku używanych bram przemysłowych. Najczęściej wymiana takich bram podyktowana jest ich zużyciem, czasami względami estetycznymi, a tylko w niewielkim stopniu rozbiórką budynków.

Warto również zapoznać się z ofertą nowych bram przemysłowych i ceną, może okazać się, że tzw. okazja na używane bramy z Niemiec wcale nie jest taką okazją. Z naszego punktu wiedzenia dość ważne są sprawy związane z prawidłowym montażem bramy co przekłada się na sprawne działanie. Nikt nie życzyłby sobie, aby brama zacinała się, linki spadały a panele były wyblakłe.