Czytnik, system kontroli pracy wartowników i stróżów – wynajęta ochrona to nie wszystko!

Zatrudnienie pracowników ochrony to często dopiero początek inwestycji jeżeli chcemy mówić o skutecznym zabezpieczeniu budynku. Właściwa ochrona to także zadbanie o montaż systemu kontroli wartowników i stróżów. Nie jest to wbrew pozorom metoda kontroli, która ma na celu inwigilację pracowników, system pozwala jedynie egzekwować właściwe wypełnianie obowiązków. 

Instalacja pozwala na monitoring pobytu pracowników w miejscach wyznaczonych przez właściciela obiektu. Dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad czynnościami wykonywanymi przez stróżów. Rozwiązanie to jest szczególnie pożądane w obiektach narażonych na włamania. System analizujący pobyt wartowników w danym miejscu pozwala wyegzekwować wypełnianie powierzonych zadań w zakresie kontroli obiektu. Niekiedy nie mamy pewności, że pracownik właściwie dba realizację obowiązków, które są w jego zakresie prac. Bez posiadania właściwego systemu nadzorującego możemy z czasem spotkać się z sytuacją, kiedy ktoś uzna, że brak ochrony w budynku to doskonała szansa na dokonanie włamania. Wówczas winny będzie wartownik, lecz to my finalnie poniesiemy największe koszty takiego zachowania. Dlatego też aktywny system kontroli pracy wartowników wydaje się być rozwiązaniem niezbędnym jeśli chcemy zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa w budynku.

Działanie systemu kontroli pracy stróżów

Systemy tego typu pozwalają na uzyskanie podstawowych informacji: godziny wykonanego patrolu oraz dokładnej trasy. Wiele rozwiązań dostępnych na rynku to niemal bezobsługowe urządzenia. Pozwala to na niemal automatyczne generowanie raportu, który pozwoli ocenić właściwe wykonywanie obowiązków przez pracownika ochrony. Zyskujemy w ten sposób pełen przegląd dotyczący pracy wybranych osób. To także szczególnie istotne z punktu widzenia pracodawcy posiadające duży obiekt i kilku pracowników. W razie problemu z rzetelnym wypełnianiem obowiązków trudno jest znaleźć winnego bez posiadania systemu kontroli. Gotowe raporty pozwalają bardzo szybko wykryć kto w naszej firmie nie dopełnił swoich obowiązków. W praktyce mamy więc wgląd w dokładną trasę przebytą przez stróża oraz godzinę wykonania zaplanowanego obchodu. Tego typu rozwiązania są obecnie wykorzystywane nie tylko w dużych firmach, lecz także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Konfiguracja systemu kontroli jest przeprowadzana wcześniej przez firmę montującą z udziałem właściciela firmy. W ten sposób planowana jest trasa, którą będzie poruszał się wartownik w nocy lub za dnia. W tym celu na mapie zaznaczane są wirtualne punkty kontrolne, które pracownik będzie musiał zaliczyć w trakcie służby.

Stróż dostaje dostęp do bezprzewodowego urządzenia, które to rejestruje jego obecność przy pomocy czytników rozmieszczonych w punktach kontrolnych. Z kolei my jako pracodawcy możemy bez problemów skontrolować, czy w godzinach pracy ochrony nie doszło do żadnych nadużyć zaufania ze strony pracownika. Ułatwia nam to gotowy raport trasy oraz godzin, w których wartowników wykonywał swoje obowiązki.