Wentylacja grawitacyjna w budynku – wykaz podstawowych błędów.

Prawidłowo działająca wentylacja zapewnia komfort korzystania z każdego budynku. Dzięki niej możliwa jest wymiana powietrza, w tym również pozbycie się zapachów pochodzących z kuchni, kanalizacji, czy powstających w trakcie wykonywania prac mechanicznych. Błędy na etapie projektowania oraz montażu systemu wentylacji znajdziemy zarówno w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, jak i tej bardziej złożonej, wyposażonej w rekuperator. Poniżej prezentujemy listę największych błędów inwestorów. 

1. Zbyt mała liczba przewodów wentylacyjnych to pierwszy z grzechów głównych inwestorów. Błąd ten wynika często z oszczędności, gdyż łatwiej jest podłączyć kilka pomieszczeń do jednego przewodu wentylacyjnego. Rodzi to jednak konflikt, który przekłada się na niewystarczający ciąg w budynku. To natomiast bezpośrednio wpływa na skuteczność działania posiadanej wentylacji.

2. Niewystarczająca wentylacja w budynku to kolejny punkt na naszej liście. Kwestia ta jest o tyle ważna, że wymóg wentylacji dla poszczególnych pomieszczeń został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2020 r. (Dz. U. 2015 r. Poz. 142). Ustawodawca w swoim dokumencie określa również konieczność projektowania przewodów kominowych z uwzględnieniem najważniejszych czynników i cech pomieszczeń. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę pomieszczenia, gdzie znajduje się największa ilość pary wodnej tj. łazienka, kuchnia, spiżarnia, czy toaleta. Dokument doprecyzowuje kwestię wymaganej objętości dla wymienianego powietrza. Wynosi ona dla kuchni z kuchenką gazową 70 metrów sześciennych na godzinę, po 50 m3/h w przypadku łazienki i kuchnie z kuchenką elektryczną, 30 m3/h w łazience z oddzielną toaletą oraz 15 m3/h dla pomieszczeń takich jak garderoba i spiżarnia. Podobnie ma się sprawa w przypadku pomieszczeń znajdujących się na wyższej kondygnacji lub oddzielonych od reszty więcej niż dwojgiem drzwi. Jeżeli zsumujemy sobie wszystkie wymagania co do wentylacji pomieszczeń to szybko okaże się, że potrzebujemy wymiany powietrza na poziomie około 200 metrów sześciennych na godzinę.

3. Brak nawiewników w oknach to jeden z podstawowych błędów. Od zastosowania tych niewielkich urządzeń zależy właściwa wymiana powietrza w budynku. Oczywiście nie wszystkie pomieszczenia wymagają ich zastosowania. Dobrym rozwiązaniem jest też wyposażenie drzwi w sanitariatach w otwory, które umożliwią właściwą cyrkulację wewnątrz obiektu.

4. Znaczne odległości między pomieszczeniami, a kominami wentylacyjnymi to wciąż zmora wielu projektantów. Jeżeli takich odcinków poziomych będzie dość dużo to działanie wentylacji będzie znacznie mniej skuteczne. Odradzamy prowadzenie przewodów znajdujących się w dużej odległości w stosunku do kominów.

5. Zapomniałeś o kominkach odpowietrzających? To kosztowny błąd. Jest to szczególnie ważny element całej instalacji, szczególnie jeśli mówimy o pozbywaniu się brzydkich zapachów z pomieszczeń takich jak toaleta. Brak montażu kominków generuje problem z powracającymi wyziewami, które znacząco obniżają komfort użytkowania budynku. Montaż pionów wentylacyjnych należy wykonać z uwzględnieniem rozmieszczenia końców instalacji poza dachem. Błędem jest wybór zakończenia kominków na niewykorzystanym poddaszu.

6. Nieznajomość rynku i wybór nieodpowiednich urządzeń. Kolejny punkt na naszej liście wynika z nieznajomości niektórych inwestorów w zakresie dostępnych na rynku rozwiązań. Nietrudno jest o pomyłkę, gdy mamy do wyboru przewód spalinowy, wentylacyjny lub dymowy. O ile ekspert bez trudu rozróżni powyższe rozwiązania, tak przeciętny Kowalski może mieć z tym znaczny kłopot. Warto korzystać z fachowych porad specjalistów, aby uniknąć błędów. Producenci określają parametry dla instalacji wentylacyjnych, dlatego też nasza pomyłka może być bardzo kosztowna pod względem bezpieczeństwa w budynku.

7. Rezygnacja z ocieplenia komina przyczynia się do powstawania mostków termicznych przy ujściu dachowym. Możemy wykorzystać izolację z wełny mineralnej, która zapewni właściwe warunki cieplne. Jeśli jednak zapomnieliśmy o dociepleniu to musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami w rachunkach za energię cieplną.

8. Brak uwzględnienia w projekcie budowlanym projektu branżowego dla wentylacji mechanicznej. Znajdujący się w projekcie budowlanym zarys wentylacji nijak się ma do praktycznego montażu wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem rekuperatora. Często podstawowy projekt budowlany zawiera jedynie prosty opis wraz z lokalizacją kominów wentylacyjnych. Tego typu rzut techniczny to zaledwie zarys dla montażystów, którzy zajmują się profesjonalnie rekuperacją. Na próżno szukać tam średnic, parametrów centrali. Odradzamy korzystanie z niesprawdzonych firm, a już tym bardziej poleganiu na własnych umiejętnościach. System wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła musi być zamontowany w sposób fachowy, w innym wypadku powstałe na tym etapie błędy mogą być nie do przeskoczenia. W niektórych wypadkach ich zniwelowanie jest wręcz niewykonalne.

9. Nie zapominaj o podbudówce pod kominy! Warto pamiętać, że większe domy jednorodzinne posiadają kominy solidnych rozmiarów. Teoretycznie może się nam wydawać, że podbudowa konstrukcji nie będzie konieczna. W praktyce jednak na komin działają dość skupione siły, co rodzi potrzebę dodatkowego zabezpieczenia. Podstawowe błędy to chociażby stawianie kominów na warstwie przyziemia, czy też oparcie kominów o strop bez zastosowania wzmocnienia. Należy też wspomnieć o zastosowaniu odpowiedniej wysokości ponad dach dla elementów takich jak: kominy dymowe, spalinowe. Nieuwzględnienie wysokości może generować problemy z właściwym ciągiem.

10. Niewłaściwa obróbka czap kominowych zajmuje ostatnie miejsce na liście błędów. Właściwą ochronę kominów zapewnia montaż czap kominowych, które chronią budynek przed dostawaniem się do kanałów wentylacyjnych deszczu oraz śniegu. Zabezpieczenie powinno także uwzględniać kanały wentylacyjne przed dostępem ptactwa. Jeśli zaś chodzi o obróbkę to warstwa ociepleniowa przy kratkach powinna być wykonana ze spadkiem na zewnątrz. W innych wypadku woda zamiast zostawać na zewnątrz, będzie spływać do wnętrza komina. Zobacz: wentylacja mechaniczna Wyszków.