Przygotowanie działki pod budowę domu.

Właściwe przygotowanie terenu pod budowę domu to nieodłączny element każdej inwestycji. Zanim na miejscu zjawi się firma budowlana, najpierw należy uprzątnąć teren, gdzie prowadzone będą prace. Sprzedawane działki budowlane definiuje najlepiej obraz miejsca pełnego traw, krzewów, lekko pagórkowatego terenu. Po nabyciu wymarzonej działki należy przystąpić do uporządkowania terenu. O co powinniśmy zadbać? 

Pierwszą kwestią jest usunięcie elementów zieleni takich jak krzewy, czy wysoka trawa. Porośnięte działki należy skosić, natomiast krzewy należy usunąć. Jeżeli na miejscu występują stare połamane drzewa, duże kamienie to trzeba się ich pozbyć. Kolejny ważny element to wyrównanie działki budowlanej przy użyciu koparki. Jest to niezbędny etap, który polega na przygotowaniu pryzm przy użyciu ciężkiego sprzętu, a następnie ich wywóz w przypadku znacznej ilości ziemi pozostałej po wyrównaniu placu budowy. Możemy też spotkać się z sytuacją, kiedy teren budowy położony jest w znacznej odległości od miejskich zabudowań i brakuje asfaltowej drogi dojazdowej. Niekiedy mamy do czynienia z terenami podmokłymi, które uniemożliwiają bezpieczny dojazd na plac budowy. Wówczas drogę należy odpowiednio utwardzić przy użyciu betonowych płyt lub kruszywa, które wzmocni podłoże pod przejazd maszyn budowlanych oraz transport materiałów na działkę. Jeżeli mamy do czynienia z działką budowlaną, gdzie formalności w zakresie dostawy mediów nie zostały jeszcze zrealizowane to niezbędne może okazać się wypożyczenie agregatu prądotwórczego. Na działce powinno znaleźć się także źródło wody w postaci studni oraz mobilna toaleta.

Porządek na działce budowlanej to podstawa

W celu zachowania optymalnego bezpieczeństwa i porządku na placu budowy należy ustalić miejsca dla rozmieszczenia poszczególnych elementów potrzebnych do wykonania inwestycji. Po wstępnym przygotowaniu terenu pod budowę zaplanujmy, gdzie magazynowane będą materiały budowlane. Może okazać się, że będziemy potrzebować niewielkiego zadaszonego magazynu. Zgromadzimy tam część materiałów oraz narzędzia, które mogą być podatne na działanie wilgoci. W porządkowaniu terenu pod zabudowę warto uwzględnić niezbędne ogrodzenie. Tyczy się to zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków użytkowych: firm, sklepów itd. Ogrodzenie stanowi zabezpieczenie przed dostępem na teren budowy osób niepożądanych. W ten sposób chronimy materiały i narzędzia znajdujące się na działce. Uwzględniając zasady BHP należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja miała przynajmniej 1,5 metra wysokości. Obowiązek spoczywający na inwestorach dotyczy także umieszczenia żółtej tablicy na ogrodzeniu, gdzie znajdują się podstawowe dane w zakresie prowadzonej inwestycji. Zajrzyj do katalogu firm budowlanych: https://k-bud.pl/katalog-uslug.html